Haber

Amazon Nehri’nde Kuraklık Sonucu İnsan Yüzleri Ortaya Çıktı

Amazon Nehri’ndeki su seviyesi kuraklık nedeniyle rekor düşük seviyelere düştü ve bin yıldan fazla süre önce kayalara oyulmuş insan yüzleri ortaya çıktı.

Brezilya’da bir süredir devam eden şiddetli kuraklık, bugüne kadar sular altında kalan çizimlerin kolaylıkla fark edilebilir hale gelmesine neden oldu.

Bu çizimlerin bir kısmı 2010 yılında devam eden kuraklık sırasında arkeologlar tarafından görüldü, ancak uzmanlar bu sefer çok daha çeşitli çizimler keşfettiklerini söylüyor.

Keşif Brezilya’nın kuzeyindeki Manaus şehrinde yapıldı.

Kayalara oyulmuş yüzler, Rio Negro ve Solimoes nehirlerinin Amazon’a döküldüğü Ponta das Lajes olarak bilinen kıyı şeridinde yer alıyor.

Arkeolog Jaime Oliveira yerel basına, yüzlerin İtalyan kaşif Kristof Kolomb’un keşiflerinden önce bu bölgede yaşayan insanlar tarafından yapıldığını söyledi:

“Burası, bin ila iki bin yıl önce yerleşime dair kanıtların bulunduğu sömürge öncesi bir bölge.

“Burada antropomorfik figürlerin temsillerini görüyoruz.”

Üzerinde oymalar bulunan başka bir kayanın ise yöre halkı tarafından oklarını sertleştirmek amacıyla kullanıldığı düşünülüyor.

Çizimler en son 2010 yılında Rio Negro Nehri’ndeki su seviyesinin 13,63 metreye düştüğü sırada görülmüştü.

Pazar günü su seviyesi ilk kez 13 metrenin altına düştü; Pazartesi günü 12,89 metreye düştü.

Brezilya hükümeti kuraklığı iklim değişikliğine ve El Nino hava olayına bağlıyor. El Niño, Kuzey Amazon’daki yağışların tarihsel ortalamaların altına düşmesine ve nehir seviyelerinin şimdiye kadarki en düşük seviyelere düşmesine neden oldu.

Gezegenin 1-2 yıl boyunca ısınmasına neden olan ve El Nino olarak bilinen hava olgusu, haziran ayında Pasifik Okyanusu’nda başladı.

bandirmaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu